Kızılay Web Banner 120X600
Sitenin sağında bir giydirme reklam
SİYASET Haber Girişi: 12.11.2021 - 17:51, Güncelleme: 12.11.2021 - 17:54

VEKİL YILDIZ; HİZMET YAPILMASI İÇİN BELEDİYELERİN BÜTÇESİNİ ENGELLİYORSUNUZ

 

VEKİL YILDIZ; HİZMET YAPILMASI İÇİN BELEDİYELERİN BÜTÇESİNİ ENGELLİYORSUNUZ

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde söz alarak Didim’de satılan arazilerden Didim Belediyesine herhangi bir pay aktarılmadığını ifade ederek, “belediyeyi dolaylı bir kanunla cezalandırıyorsunuz” ifadesini kullandı.
CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde çeşitli açıklamalarda bulundu. Daha önce devletin arsa ve arazileri Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yönetilmekteydi. Milli Emlak, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlandı.  Kanunda, o bölgenin satılan yerleri yani arsaları, arazileri Milli Emlak tarafından satıldığında İlçe Belediyelerine %37 pay veriliyorlardı. Lakin son 2 yıldan beri Milli Emlak Genel Müdürlüğü devre dışı bırakıldı. Hazine arazileri TOKİ'ye ve özelleştirme idaresine devredilerek satış yapıldı. Ben Aydın Didim İlçesinde yaşıyorum. Yaklaşık 2 yıldan beri Didim’de 1 milyar liralık arazi satıldı. Burada inşaat alanları yapıldı, otel alanları yapılıyor. Didim Belediyesine % 37 olan payı da ödememek için özelleştirme idaresi veya TOKİ aracılığıyla bir satış yapıldı.   Turizm Bakanlığı şunu diyor, “Biz turizme nitelikli turist getirmek istiyoruz ve turizmin gelirini arttırmak istiyoruz”. Şimdi Didim’in hazine arazilerini TOKİ ve özelleştirme idaresi üzerinden satıyorsunuz. 370 milyon pay hakkı olan bir belediyeye pay vermiyorsunuz. Dolaylı bir kanunla o belediyeyi cezalandırıyorsunuz. Sonra diyorsunuz ki, “belediye alt yapı yapsın, yolları yapsın, çevre düzenlemesini yapsın ve gelen nitelikli turistlere hizmet yapsın” diyorsunuz. Bir tarafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyeye payını vermiyor; diğer tarafta Turizm Bakanlığı belediyelerin hizmet yapmasını istiyor. Şimdi ben size soruyorum, hizmet yapılması için bütçeye ihtiyaç yok mudur? Belediyeyi cezalandırarak mı belediyenin hizmet yapmasını bekliyorsunuz?  Sayın Bakanım yine Didim’den bahsederken, burada kitapçık basmışsınız, millet bahçelerinden söz ediyorsunuz, saygı duyuyorum. Proje doğru olabilir ama bir konu daha söyleyeyim. Çamlık Mahallesinde bulunan ve Hazine arazisi olan alana, bizler Didimliler olarak 20 yıl önce çam ağaçları diktik. Ne hikmetse siz bu 20 yıllık çam ağaçlarının olduğu yeri sattınız. Denize sıfır bir yer burası, burada insanlar yürüyüş yapıyor. Bizler yeşil alanlara sahip çıkarken, sizler Çam fıstığı ağaçlarını kesip buraya inşaat yapacaksınız. 1 milyon yeri sattığınız yetmiyormuş gibi geldiniz ormanı da sattınız.
CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde söz alarak Didim’de satılan arazilerden Didim Belediyesine herhangi bir pay aktarılmadığını ifade ederek, “belediyeyi dolaylı bir kanunla cezalandırıyorsunuz” ifadesini kullandı.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde çeşitli açıklamalarda bulundu. Daha önce devletin arsa ve arazileri Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yönetilmekteydi. Milli Emlak, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlandı.  Kanunda, o bölgenin satılan yerleri yani arsaları, arazileri Milli Emlak tarafından satıldığında İlçe Belediyelerine %37 pay veriliyorlardı. Lakin son 2 yıldan beri Milli Emlak Genel Müdürlüğü devre dışı bırakıldı.

Hazine arazileri TOKİ'ye ve özelleştirme idaresine devredilerek satış yapıldı. Ben Aydın Didim İlçesinde yaşıyorum. Yaklaşık 2 yıldan beri Didim’de 1 milyar liralık arazi satıldı. Burada inşaat alanları yapıldı, otel alanları yapılıyor. Didim Belediyesine % 37 olan payı da ödememek için özelleştirme idaresi veya TOKİ aracılığıyla bir satış yapıldı.  
Turizm Bakanlığı şunu diyor, “Biz turizme nitelikli turist getirmek istiyoruz ve turizmin gelirini arttırmak istiyoruz”. Şimdi Didim’in hazine arazilerini TOKİ ve özelleştirme idaresi üzerinden satıyorsunuz.

370 milyon pay hakkı olan bir belediyeye pay vermiyorsunuz. Dolaylı bir kanunla o belediyeyi cezalandırıyorsunuz. Sonra diyorsunuz ki, “belediye alt yapı yapsın, yolları yapsın, çevre düzenlemesini yapsın ve gelen nitelikli turistlere hizmet yapsın” diyorsunuz. Bir tarafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyeye payını vermiyor; diğer tarafta Turizm Bakanlığı belediyelerin hizmet yapmasını istiyor. Şimdi ben size soruyorum, hizmet yapılması için bütçeye ihtiyaç yok mudur? Belediyeyi cezalandırarak mı belediyenin hizmet yapmasını bekliyorsunuz? 

Sayın Bakanım yine Didim’den bahsederken, burada kitapçık basmışsınız, millet bahçelerinden söz ediyorsunuz, saygı duyuyorum. Proje doğru olabilir ama bir konu daha söyleyeyim. Çamlık Mahallesinde bulunan ve Hazine arazisi olan alana, bizler Didimliler olarak 20 yıl önce çam ağaçları diktik. Ne hikmetse siz bu 20 yıllık çam ağaçlarının olduğu yeri sattınız. Denize sıfır bir yer burası, burada insanlar yürüyüş yapıyor. Bizler yeşil alanlara sahip çıkarken, sizler Çam fıstığı ağaçlarını kesip buraya inşaat yapacaksınız. 1 milyon yeri sattığınız yetmiyormuş gibi geldiniz ormanı da sattınız.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve buyuksehirmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.