Kızılay Web Banner 120X600
Sitenin sağında bir giydirme reklam
GÜNDEM Haber Girişi: 04.10.2021 - 18:42, Güncelleme: 04.10.2021 - 18:42

Acil Durum Eğitimi Ve Tatbikatı Rektörlükte Gerçekleşti

 

Acil Durum Eğitimi Ve Tatbikatı Rektörlükte Gerçekleşti

Üniversitemizde tüm birimlerde gerçekleşen ‘Acil Durum Eğitimi ve Tatbikatı’ 30 Eylül-1 Ekim 2021 tarihleri arasında Rektörlükte de yapıldı.
Üniversitemiz tarihinde ilk defa bu kadar geniş kapsamlı olarak gerçekeleşen eğitim ve tatbikatlarda, yangın ve doğal afetler sırasında personelin tahliyesi ve ilk müdahale konusunda uygulamalı eğitim yapıldı.  İşyeri Sağlığı ve Güvenliği Birimi, Afet ve Acil Durum Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Sivil Savunma Uzmanlığı Birimleri tarafından düzenlenen eğitim ve tatbikata; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Aydın, Prof. Dr. Ali Akyol ve Prof. Dr. Cumali Öksüz, Genel Sekreter V. Doç. Dr. İbrahim Gökdaş ve personel katıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Akyol, bölgemizin deprem bölgesi olması dolayısıyla olası afet durumlarına karşı hazırlıklı olmanın önemine değindiği konuşmasında önümüzdeki süreçte eğitim ve tatbikatların devam edeceğini söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. İşyeri Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü Öğr. Gör. Nadir Savaş Öter teorik eğitimde; İş Yerlerinde Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmelik kapsamında pandemi nedeniyle online olarak verilen Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin tatbikat aşamasının gerçekleştirilmesinin öneminden bahsetti. Yönetmelik kapsamında oluşturulan arama-kurtarma, yangına müdahale, koruma ve ilk yardım destek elemanlarının tatbikat senaryosu kapsamında kapsamlı bilgi verdi. Üniversitemizde İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yapılan ilk faaliyet ve çalışmalar olması sebebiyle önemli olduğunu belirten Öter, sonraki yılarda da tatbikat senaryolarının çeşitleneceğini belirtti. Afet ve Acil Durum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emine Gerçek Öter, ADÜ-AFAM 19001 “Afet ve Acil Durumlara Müdahale Kapsamında Destek Personelin Hazıroluşluğunun Arttırılması” projesi kapsamında Üniversitemiz bünyesindeki destek elemanı olan personelin eğitimlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi ve Sivil Savunma Birimiyle iş birliği yapılarak gerçekleştirildiğini belirtti. Proje kapsamında alınan malzemelerin yangına müdahale eğitimlerinde kullanıldığını belirten Doç. Dr. Emine Gerçek Öter, Merkezin misyonu hakkında bilgi vererek afet ve acil durum yönetim sürecinin temel unsurları olan risk ve zarar azaltma, hazırlık ve müdahale konularında çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Üniversitemiz Kongre Merkezi’nde verilen teorik eğitimin ardından Sivil Savunma Uzmanı Gülay Kandemir, İşyeri Sağlığı ve Güvenliği Birimi Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mithat Evrim Demir’in yönlendirmesi ile yangın söndürme cihazlarının kullanımı personelimize gösterilerek uygulama yapmaları sağlandı. Yangın gibi muhtemel durumlarda can ve mal kaybını önlemek için temel bilgi ve becerilerin kazandırıldığı eğitim, birimlerde görevli öncü personelin ve katılımcıların uygulamaları ile tamamlandı.  
Üniversitemizde tüm birimlerde gerçekleşen ‘Acil Durum Eğitimi ve Tatbikatı’ 30 Eylül-1 Ekim 2021 tarihleri arasında Rektörlükte de yapıldı.

Üniversitemiz tarihinde ilk defa bu kadar geniş kapsamlı olarak gerçekeleşen eğitim ve tatbikatlarda, yangın ve doğal afetler sırasında personelin tahliyesi ve ilk müdahale konusunda uygulamalı eğitim yapıldı. 

İşyeri Sağlığı ve Güvenliği Birimi, Afet ve Acil Durum Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Sivil Savunma Uzmanlığı Birimleri tarafından düzenlenen eğitim ve tatbikata; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Aydın, Prof. Dr. Ali Akyol ve Prof. Dr. Cumali Öksüz, Genel Sekreter V. Doç. Dr. İbrahim Gökdaş ve personel katıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Akyol, bölgemizin deprem bölgesi olması dolayısıyla olası afet durumlarına karşı hazırlıklı olmanın önemine değindiği konuşmasında önümüzdeki süreçte eğitim ve tatbikatların devam edeceğini söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

İşyeri Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü Öğr. Gör. Nadir Savaş Öter teorik eğitimde; İş Yerlerinde Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmelik kapsamında pandemi nedeniyle online olarak verilen Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin tatbikat aşamasının gerçekleştirilmesinin öneminden bahsetti. Yönetmelik kapsamında oluşturulan arama-kurtarma, yangına müdahale, koruma ve ilk yardım destek elemanlarının tatbikat senaryosu kapsamında kapsamlı bilgi verdi. Üniversitemizde İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yapılan ilk faaliyet ve çalışmalar olması sebebiyle önemli olduğunu belirten Öter, sonraki yılarda da tatbikat senaryolarının çeşitleneceğini belirtti.

Afet ve Acil Durum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emine Gerçek Öter, ADÜ-AFAM 19001 “Afet ve Acil Durumlara Müdahale Kapsamında Destek Personelin Hazıroluşluğunun Arttırılması” projesi kapsamında Üniversitemiz bünyesindeki destek elemanı olan personelin eğitimlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi ve Sivil Savunma Birimiyle iş birliği yapılarak gerçekleştirildiğini belirtti. Proje kapsamında alınan malzemelerin yangına müdahale eğitimlerinde kullanıldığını belirten Doç. Dr. Emine Gerçek Öter, Merkezin misyonu hakkında bilgi vererek afet ve acil durum yönetim sürecinin temel unsurları olan risk ve zarar azaltma, hazırlık ve müdahale konularında çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Üniversitemiz Kongre Merkezi’nde verilen teorik eğitimin ardından Sivil Savunma Uzmanı Gülay Kandemir, İşyeri Sağlığı ve Güvenliği Birimi Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mithat Evrim Demir’in yönlendirmesi ile yangın söndürme cihazlarının kullanımı personelimize gösterilerek uygulama yapmaları sağlandı.

Yangın gibi muhtemel durumlarda can ve mal kaybını önlemek için temel bilgi ve becerilerin kazandırıldığı eğitim, birimlerde görevli öncü personelin ve katılımcıların uygulamaları ile tamamlandı.

 

Aydın HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve buyuksehirmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.